NAJŠKODLIVEJŠIE CHEMIKÁLIE V KOZMETIKE, KTORÝM BY STE SA MALI VYHNÚŤ
Mnohým z nás záleží na našom zdraví, z čoho plynie aj prirodzená zvedavosť, či sú produkty, čo nám dnes kozmetické, farmaceutické či potravinárske firmy ponúkajú naozaj to najlepšie, čo môžeme pre seba urobiť.
Zo všetkých strán na nás v súčasnosti číhajú rôzne látky, ktoré sa ľahko môžu premietnuť do všemožných zdravotných problémov.
Jediné, čo nám zostáva, je začať sa viac zaujímať o to, čo sa nám vlastne výrobcovia snažia predať. Práve preto som sa dnes rozhodla venovať článok škodlivým chemickým látkam v kozmetike.
Minerálne oleje
Medzi tieto látky patria napríklad látky pod názvom mineral oil, praffinum, paraffinum liquidum, petrolatum, silicone quaternium, methylsilanol, microcristaline, ozokerite, ceresine, vaseline.
Ide o lacné deriváty petroleja, ktoré majú bakteriocídny účinok a zanechávajú dojem jemnej a hodvábnej pleti (čo je samozrejme len akože).
Realitou je, že sú to všetko karcinogénne látky vytvárajúce na pokožke film, čím upchávajú póry a pokožka ich nedokáže vstrebať.
Tiež zabraňujú pokožke vylučovať toxíny, takže postupne zhoršujú kvalitu pleti.
Ak vám teda záleží na vašom zdraví, na tieto látky si v zložení kozmetiky dávajte veľký pozor.
Konzervanty - Halogénorganické zlúčeniny
Sú jedovaté látky, ktorých funkciou je konzervovať kozmetické produkty a výrazne predĺžiť ich trvanlivosť.
Poznáme ich podľa toho, že v názve obsahujú predponu -bromo -jodo -chloro.
Medzi ďalšie škodlivé konzervanty tiež patria phenoxyetanol či dobre známe parabény.
Údajne sú však parabény najmenej škodlivými konzervantmi, pretože sa ich do kozmetiky pridáva len zlomkové množstvo v porovnaní s inými konzervantmi, u ktorých je potrebná vyššia koncentrácia.
Umelé farbivá - Azofarbivá
Nájdeme ich ako v kozmetike, tak aj v potravinách.
Slúžia na dodanie príťažlivejšieho vzhľadu týmto produktom.
V ich názve môžeme nájsť príponu "anilín" či "anilid".
Mávajú označenie FD&C alebo D&C, za ktorým nasleduje označenie farby a číslo (napríklad Brilantná modrá - CI 42090).
Vyrábajú sa z frakcií ropy (ČÍTATE SPRÁVNE, ROPA!).
Prechádzajú cez kožu, poškodzujú pečeň a môžu spôsobovať rakovinu.
Vaše telo sa vám zaručene odvďačí, ak sa im oblúkom vyhnete.
Parfum - Benzyl Acetate
V kozmetickom priemysle slúži ako rozpúšťadlo a dodáva produktom príťažlivú vôňu.
Parfum býva často ukrytý pod slovom fragrance (v preklade parfém). Ide o syntetickú zmes látok, ktorá je v kozmetike veľmi rozšírená a dnes ju nájdeme vo väčšine kozmetických výrobkov.
Jej presné zloženie podlieha výrobnému tajomstvu a môže obsahovať aj desiatky rôznych chemických látok.
Vedecké štúdie naznačujú, že môže zapríčiniť rakovinu.
Veľmi ľahko sa absorbuje do pokožky a spôsobuje rýchlu reakciu v tele - môže vyvolať alergickú reakciu, poškodzovať pečeň, dýchacie cesty a je to možný neurotoxín (teda napáda nervové tkanivo).
Formaldehyd
Pôvodne sa začal používať na výrobu materiálov ma stavbu, nábytkov a impregnovanie dreva.
Dnes sa formaldehyd používa v lakoch na nechty či odlakovačoch, nájdeme ho však aj v bežne používanej kozmetike (mydlá, šampóny).
Ide o karcinogénnu látku, ktorá spôsobuje podráždenie pokožky, očí a slizníc, poškodenie bunkových membrán a urýchľuje starnutie pokožky.
Zo začiatku bol v kozmetike zakázaný, no pre efektivitu a nízku cenu sa začali vyrábať jeho deriváty, ktoré síce neobsahujú priamo formaldehyd, no uvoľňujú ho.
Sú to napríklad látky so slovom "dimetyl" (alebo skratka DM) v názve ako DMDM-Hydantoin, ďalej Quaternium-15, zlúčeniny so slovom "urea" v názve (no pozor, samotná urea je pre telo prospešná) ako diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea a tiež sem patrí Butylated Hydroxytoluene (BHT).
Na záver len zhrniem, že dnes je pri výbere kozmetiky nevyhnutné byť do určitej miery opatrný a informovaný.
Uvedomujem si, že je extrémne ťažké vyhnúť sa týtmo látkam napríklad v dekoratívnej kozmetike. Krásne vyzerajúce dlhotrvácne rúže, tiene a mnoho iných sa bez účinnej chémie nezaobídu.
Pokúste sa však eliminovať škodlivé látky aspoň v klasickej pleťovej kozmetike.
Uvidíte, že vaša pleť sa vám za to odvďačí a vy sa budete cítiť neporovnateľne lepšie.
Počet komentárov: 2
takýchto článkov by malo byť viac. tiež sa v poslednej dobe orientuje viac na zloženia a sama som šokovaná, koľko chémie obsahujú niektoré veľmi milo a neškodne vyzerajúce produkty. takže keď už nie značky, aspoň my blogerky by sme mali spoločnosť upovedomovať o škodlivosti niektorých látok.. super napísané :)
http://drewsbeauty.com/
Ďakujem pekne. Úplne s tebou súhlasím, dnes je veľmi ťažké nájsť menšie zlo v kozmetike. A práve preto som sa rozhodla zhrnúť všetky základné informácie o škodlivinách v kozmetike, aby boli ženy poučené a tiež sa vyhli škodlivinám a napokon vyzerali krajšie a cítili sa lepšie :-)