Tipy a návody

ZÁKLADY LÍČENIA: AKO SI ZVOLIŤ IDEÁLNY MAKEUP PRE VÁS

 

 

Vedieť si vybrať správny makeup pre svoju pleť je jedna z najdôležitejších vecí pri líčení. Správne zvolený makeup vie urobiť zázraky. Dokáže omladiť, rozžiariť pleť a zakryť naše nedostatky.

 

Existujú štyri hlavé kritériá, podľa ktorých by ste si mali vybrať vhodný makeup: farba, typ vašej pleti, konzistencia a krycia schopnosť.

 

 

 

Farba

 

Pri výbere farby je dôležité svetlo. Je nutné zisťovať farbu pri dennom svetle. Chybu robíme vtedy, keď sa pre makeup rozhodujeme v drogériách či iných predajniach, kde je všetko svetlo vytvorené umelo - žiarivkami/žiarovkami. Je to totiž neprirodzené svetlo a farby môžu byť dosť skreslené. No a keď sa vyberiete von s novým makeupom, ktorý ste si vyberali v predajni pri umelom svetle, niekedy zistíte, že makeup na pleti vyzerá úplne neprirodzene.

 

Tip : Zadovážte si malé praktické nádobky, ktoré vám budú slúžiť ako vzorkovničky. Vďaka tomu si budete môcť z predajne odobrať kúsok vzorky a doma, pri dennom svetle nájsť ten správny odtieň.

 

 

Ak predsalen chcete ušetriť čas, pokúste sa nájsť si čo najmenej žlté svetlo, práve to skresľuje najviac. Pri zvažovaní farby berte do úvahy odlišnosti vo farbe pokožky tváre, krku a dekoltu. Zamerajte sa na farbu krku a dekoltu, pretože tak  dosiahnete vzhľad uniformnej, zjednotenej pleti. Možno sa vám na ruke bude zdať, že makeup, ktorý ste si vybrali na základe farby vášho krku alebo dekoltu, je príliš bledý. No nemajte obavy, uvidíte, že keď sa zapracuje do pleti, pekne splynie a výsledný efekt bude stáť za to.

 

 

 

 

Väčšina ľudí má teplý tón pleti -čo znamená, že majú dožlta sfarbené podtóny v pleti. Avšak mnoho ľudí si myslí, že keď sú na ich pleti nejaké ružovkasté miesta, majú automaticky studený tón pleti. To však nie je pravda. Ľudia so studeným tónom sú veľmi ojedinelí. Majú bledú, priam porcelánovú pleť, ktorá sa na slnku ľahko spáli. Ľudia s teplým tónom pleti sa prirodzene opália. Preto vždy hľadajte makeup so žltými podtónmi a vyhnite sa tomu s ružovými, pretože vášmu teplému typu pleti naozaj nebude sedieť.

 

 

 

Typ pleti 

 

Je dobré vedieť, že existujú základné typy pleti:

 

Suchá pleť - ak máte takýto typ pleti, porozhliadnite sa po makeupe, ktorý vašej pleti dodá hydratáciu a prirodzene žiarivý vzhľad.

 

Mastná pleť - existuje mnoho makeupov, ktoré majú schopnosť absorbovať mastnotu a práve na takýto typ makeupu by sa mali ľudia s mastnou pleťou zamerať.

 

Zmiešaná pleť - platia podobné zásady ako pri mastnej pleti. Hľadajte makeupy ktoré sú označené ako zmatňujúce, "oil free", pohlcujúce mastnotu.

 

Normálna pleť - nie sú na nej žiadne čiastočky mastnoty, je to najmenej problematický typ pleti. Vyzerá dobre aj s minimom starostlivosti. Z týchto dôvodov nepotrebuje makeup so špeciálnymi vlastnosťami, takže si môžete vybrať, čo sa vám páči.

 

 

 

 

Konzistencia

 

Krémový makeup. je vhodný pre suchú, zmiešanú a normálnu pleť. Dokáže veľmi dobre zjednotiť tón pleti, má vyššiu kryciu schopnosť ako ostatné typy makeupov.

 

Tekutý makeup. vhodný pre všetky typy pleti. Je najvhodnejší pre suchú a zrelšiu pleť. Tento typ makeupu má schopnosť hydratácie pleti.

 

Púdrový makeup. je ideálny pre mastnú pleť. Výsledkom je matná pleť. Mnoho púdrových makeupov má schopnosť absorbovať mastnotu.

 

 

 

 

 

Krycia schopnosť

 

Na trhu je dostupných päť typov makeupu - full coverage, medium coverage, light coverage a BB krém.

 

Čo sa týka krycej schopnosti makeupu, zamerajte sa na stav vašej pleti - je problematická, je začervenaná, fľakatá...v tomto prípade je na vás, aký typ makeupu si zvolíte, podľa toho, či máte pleť v dobrom stave, alebo vaša pleť trpí nejakými problémami.

 

Je dobré vedieť, že ženy s normálnou pleťou bez akné by sa skôr mali zamerať na makeupy s jemným krytím a naopak, ženy s akné by sa mali porozhliadnuť po makeupe s vyššou krycou schopnosťou.

 

 

 

 

Full coverage. Makeupy s vysokou krycou schopnosťou. Kryjú dobre aj typ pleti, ktorý trpí rôznymi nedostatkami ako sú akné alebo začervenanie.

 

Medium coverage. Makeup so strednou krycou schopnosťou. Je to zlatá stredná cesta pre tých, ktorí síce nemajú veľké problémy so stavom pleti, no nebola im súdená ani úplne bezchybná pleť.

 

Light coverage. Makeupy s nízkou krycou schopnosťou, určené hlavne pre ľudí, ktorí majú len veľmi malé alebo vôbec žiadne problémy s pleťou.

 

BB krém. Ide o makeup a hydratačný krém v jednom. Je vhodný pre väčšinu typov pleti - suchú, mastnú, zmiešanú. Môže obsahovať aj SPF faktor, ktorý chráni pleť hlavne v lete pred UV žiarením. Kvalitný BB krém je na pleti zvyčajne ľahučký hoci má hustú, krémovú konzistenciu. Je určený skôr na jemné krytie pleti s malými alebo žiadnymi nedostatkami.

 

Ak viete týchto zopár základných informácií, s výberom makeupu si budete isto vedieť lepšie poradiť a verím, že aj váš makeup bude nakoniec vyzerať opäť o niečo lepšie :)

 

Ďalšie články

Počet komentárov: 1

  • avatar
    Odpovedať Eva Matejčíková 23.12.2019, 21:08

    ja mám spomínaný make up Giorgio armani z notina a je ešte lepší než píše domi (: fakt baby zázrak

  • Napísať komentár